Od 2010 · Ponad 2 mln uruchomień narzędzi miesięcznie
Od 2010
Dodaj do Chrome

Moje Narzędzia

Tryb Automatyczny

Nie zapisano jeszcze żadnych narzędzi.

Uaktualnij do Wersji Premium
Powiązane narzędzia
Konwerter Jednostek AI (Język Naturalny)Kalkulator objętościKonwerter galonów na kubkiKonwerter mocyKonwerter litrów na filiżankiKonwerter Oz na mLKalkulator Ziemi do Podwyższonej Grządki
Strona główna > Różnorodne > Konwertery jednostek
 

Konwerter objętości

Przelicz pojemność cieczy lub przestrzeni za pomocą konwertera objętości MiniWebtool. Porównaj litry, mililitry, jednostki sześcienne i amerykańskie miary kuchenne lub galonowe; wynik zilustrowano wizualnymi odniesieniami.

Potrzebujesz pomocy z narzędziem? Zapytaj AI

W Gemini wklej skopiowane pytanie do czatu. Możesz je też skopiować poniżej.

Zobacz pytanie

BezpłatneBez rejestracjiNatychmiastowe wyniki
Konwerter objętościWypróbuj teraz — za darmo ▼
Ta sama woda w innych jednostkach: 0.5 L = 500 mL = 0.13208609 gal = 2.1133785 kubka

Wpisz objętość w dowolnej jednostce albo kliknij szybki przykład, aby od razu zobaczyć ją w litrach, galonach, filiżankach, uncjach płynu i innych.

⚡ Szybkie przykłady - kliknij, aby przeliczyć

Wprowadzono
-
📏

Jednostki metryczne

Miary Międzynarodowego Układu Jednostek (SI)

L
mL
m³
cm³
🇺🇸

Amerykańskie miary zwyczajowe (US)

Popularne miary stosowane w Stanach Zjednoczonych

gal
qt
pt
cup
fl oz
ft³
in³
🍳

Jednostki kuchenne

Niezbędne pomiary w kuchni

tbsp
tsp

Embed Konwerter objętości Widget

O Konwerter objętości

Witaj w konwerterze objętości, Twoim wszechstronnym narzędziu do przeliczania jednostek metrycznych, imperialnych oraz miar kuchennych. Niezależnie od tego, czy przeliczasz litry na galony dla oszczędności paliwa, kubki na mililitry dla przepisu, czy metry sześcienne na stopy sześcienne do celów budowlanych, ten konwerter zapewnia natychmiastowe, dokładne wyniki wraz z porównaniami wizualnymi.

W skrócie

Konwerter objętości przelicza 13 jednostek objętości: metryczne, amerykańskie i kuchenne. Wpisz wartość w dowolne pole jednostki, a pozostałe pola zaktualizują się jednocześnie.

Konwerter objętości: funkcje w skrócie
FunkcjaCo otrzymujeszPrzydatne dla
Jednostki metryczneLitry, mililitry, metry sześcienne i centymetry sześcienne. 1 L = 1000 mL = 0.001 m³.Nauka, medycyna i pojemność zbiorników
Jednostki amerykańskieGalony, kwarty, pinty, kubki, uncje płynu, stopy sześcienne i cale sześcienne. 1 gal = 4 qt = 8 pt = 16 cups = 128 fl oz.Paliwo, napoje i pojemność silnika
Miary kuchenneŁyżki stołowe i łyżeczki, gdzie 1 cup = 16 tbsp = 48 tsp.Przeliczanie przepisów między miarami metrycznymi i amerykańskimi
Dane w dowolnym poluWpisz wartość w dowolnym polu jednostki, a pozostałe się zaktualizują. Resetuj czyści wszystkie pola.Porównanie jednej objętości we wszystkich jednostkach
Szybkie presetyPresety wczytują przykładowe popularne objętości.Poznanie typowych przeliczeń
Galon amerykańskiStosuje galon amerykański (3.785 L), a nie imperialny (4.546 L), i pokazuje wizualne porównania objętości.Unikanie pomyłek z brytyjskimi przepisami i danymi o paliwie

Obsługiwane jednostki objętości

Ten konwerter obsługuje 13 powszechnie używanych jednostek objętości w trzech kategoriach:

Jednostki metryczne

  • Litr (L) - Podstawowa metryczna jednostka objętości, równa 1 decymetrowi sześciennemu
  • Mililitr (mL) - Jedna tysięczna litra, powszechnie używana do małych pomiarów cieczy
  • Metr sześcienny (m³) - 1000 litrów, używany przy dużych objętościach, takich jak zbiorniki na wodę czy pojemność pomieszczeń
  • Centymetr sześcienny (cm³) - Równy 1 mililitrowi, często stosowany w medycynie i nauce

Jednostki imperialne/amerykańskie (US)

  • Galon US (gal) - 3,785 litra, standard dla paliw i dużych pomiarów cieczy w USA
  • Kwarta US (qt) - Jedna czwarta galona, około 0,946 litra
  • Pinta US (pt) - Jedna druga kwarty, około 0,473 litra
  • Kubek US (cup) - 236,6 mL, standardowa miara kubka w gotowaniu
  • Amerykańska uncja płynu (fl oz) - Około 29,6 mL, powszechna w napojach
  • Stopa sześcienna (ft³) - 28,3 litra, używana w budownictwie i HVAC
  • Cal sześcienny (in³) - 16,4 mL, używany do określania pojemności silnika

Jednostki kuchenne

  • Łyżka stołowa (tbsp) - 14,8 mL, niezbędna w przepisach kulinarnych
  • Łyżeczka (tsp) - 4,9 mL, powszechnie używana do przypraw i małych ilości

Kluczowe wzory konwersji

Wszystkie przeliczenia wykorzystują litr jako podstawową jednostkę odniesienia:

Konwersje metryczne
$$1 \text{ L} = 1000 \text{ mL} = 0.001 \text{ m}^3 = 1000 \text{ cm}^3$$
Konwersje płynów US
$$1 \text{ gal} = 4 \text{ qt} = 8 \text{ pt} = 16 \text{ kubków} = 128 \text{ fl oz}$$
Konwersje kuchenne
$$1 \text{ kubek} = 16 \text{ tbsp} = 48 \text{ tsp}$$

Tabela porównawcza typowych konwersji

Konwerter objętości: Tabela porównawcza typowych konwersji
ZNa litryNa galony USNa kubki
1 Litr10.26424.227
1 Galon US3.785116
1 Metr sześcienny1,000264.24,227
1 Stopa sześcienna28.327.481119.7
1 Kubek0.23660.06251
1 Uncja płynu0.029570.007810.125

Jak korzystać z tego konwertera

  1. Wprowadź dowolną wartość w dowolnym polu jednostki – wszystkie pozostałe pola zaktualizują się natychmiastowo
  2. Skorzystaj z szybkich ustawień, aby błyskawicznie zobaczyć typowe przeliczenia objętości
  3. Sprawdź porównanie wizualne, aby zrozumieć względną skalę objętości
  4. Zresetuj, aby wyczyścić wszystkie pola i zacząć od nowa

Praktyczne zastosowania

Gotowanie i pieczenie

Przeliczaj między przepisami metrycznymi (używającymi mL i L) a przepisami amerykańskimi (używającymi kubków, łyżek i łyżeczek). Jeden kubek to w przybliżeniu 237 mL, co jest niezbędną wiedzą przy adaptacji międzynarodowych przepisów.

Motoryzacja i paliwo

Przeliczaj litry na galony w celu obliczenia pojemności baku i oszczędności paliwa. Typowy bak samochodu mieści 40-60 litrów (10,5-15,9 galona).

Budownictwo i remonty

Przeliczaj stopy sześcienne na metry sześcienne do obliczeń materiałowych lub galony na litry dla oszacowania wydajności farby.

Nauka i medycyna

Przeliczaj mililitry na centymetry sześcienne (są sobie równe!) w dawkowaniu i pomiarach laboratoryjnych.

Galony US vs galony imperialne

Ważne: Ten konwerter używa miar amerykańskich (US). Galon amerykański (3,785 L) jest mniejszy niż galon imperialny/brytyjski (4,546 L). Różnica wynosi około 20%, co może znacząco wpłynąć na obliczenia przy korzystaniu z brytyjskich przepisów lub porównywaniu wydajności paliwa między krajami.

Często zadawane pytania

Ile litrów ma galon?

Jeden galon amerykański (US) to około 3,78541 litra. Jest to ważna konwersja dla zrozumienia zużycia paliwa, przepisów kulinarnych i codziennych pomiarów między systemem metrycznym a imperialnym.

Jaka jest różnica między galonem US a galonem imperialnym?

Galon amerykański (US) to około 3,785 litra, podczas gdy galon imperialny (UK) to około 4,546 litra. Galon imperialny jest o około 20% większy niż galon US. Ten konwerter używa miar amerykańskich (US).

Ile kubków przypada na litr?

Jeden litr to około 4,227 amerykańskich kubków (cups). Ta konwersja jest powszechnie stosowana w gotowaniu i pieczeniu przy przeliczaniu miar metrycznych na amerykańskie miary zwyczajowe.

Jak przeliczyć metry sześcienne na litry?

Aby przeliczyć metry sześcienne na litry, należy pomnożyć przez 1000. Jeden metr sześcienny to 1000 litrów. Dzieje się tak dlatego, że litr jest definiowany jako jeden decymetr sześcienny (10cm x 10cm x 10cm), a w metrze sześciennym jest 1000 decymetrów sześciennych.

Ile łyżek stołowych jest w kubku?

W jednym amerykańskim kubku (cup) mieści się 16 amerykańskich łyżek stołowych (tablespoons). Jest to podstawowa miara kuchenna, która pomaga przy skalowaniu przepisów.

Cytuj ten materiał, stronę lub narzędzie w następujący sposób:

"Konwerter objętości" na https://MiniWebtool.com/pl/konwerter-objętości/ z MiniWebtool, https://MiniWebtool.com/

przez zespół miniwebtool. Aktualizacja: 4 lutego 2026

Porozmawiaj ze swoją ulubioną AI

W Gemini wklej skopiowane pytanie do czatu. Możesz je też skopiować poniżej.

Zobacz pytanie

Konwertery jednostek:

Popularne i zaktualizowane narzędzia:

Kalkulator objętości odlewów z żywicyKalkulator objętości i folii oczka wodnegoKalkulator ABV HomebrewZobacz wszystkie →
Strona główna > Różnorodne > Konwertery jednostek > Konwerter objętości